alvaradomaxi65 alvaradomaxi65
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

2. You spend $19.50 on 13 lbs
of sweet potatoes. How much
did you spend per pound?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-04-2020

Answer:

1.5$

Step-by-step explanation:

all you do is divide 19.50 and 13

19.5*13=x

x=1.5

Answer Link
pattersonaminah pattersonaminah
  • 01-04-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

13: $19.50

divide both sides by 13

you get :

1 : $1.50

Answer Link

Otras preguntas

these students have an increase in sadness and depression question 7 options: a) elementary school b) middle school c) high school
what's is the solution to the equation? 2/3a-1/6=1/3 options! a=1/4 a=7/ 12 a=1/6 a=3/4
9x+3y+12y-0.9x=9x+(-0.9x)+3y+12y The equation is Commutative Property.. How did they get that second equation?
what is the volume of two cubes with a side length of fraction 1 over 2 foot? v = s3, where s is the side length. fraction 1 over 2 ft3 fraction 1 over 4 ft3 fr
What is a third variable condition that could create the following correlation? The popularity of online job portals is correlated to the number of people chang
the united states refused to join _____ following world war i
the process of a liquid converting to a solid is called
what is the value of the expression |x y| |z| when x = –6, y = 4, and z = –13?
what is not a not a hypothesis?
8r-5q=3, for q? solve each equation or formula for the specified variable.