lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

please help me with this
7. Which control is used to display multiple records in List Form a) Data Grid View b) Textbox c) Label d) Button
Express 456782 to 2 significant figures
What has happened with the GDP of Indonesia over the past 2 to 3 years?
I have never felt as ___________ as I did when I watched that horror film? A. terrify B. terrified C. terrifying D. terible
Jason owns a food truck that sells tacos and burritos. He sells each taco for $4.75 and each burrito for $7.50. Yesterday Jason made a total of $790 in revenue
4. What does the word "Khoikhoi" mean?​
A circle is represented by the equation below: (x − 5)2 + (y + 7)2 = 49 Which statement is true? The circle is centered at (−5, 7) and has a radius of 7. The
A broker followed the instructions in an escrow disbursement order. However, one of the parties to the contract sued the broker and a judgment was filed against
Graph y = 2x + 2 * Make a table of ordered pairs (photo attached)