sydneystewart907
sydneystewart907 sydneystewart907
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

pls help quick <3

have a good day :D

pls help quick lt3 have a good day D class=

Respuesta :

Favouredlyf Favouredlyf
  • 02-03-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

1) 20 for $1.56

The unit price is

1.56/20 = $0.078

= 7.8 cents each

2) $3.78 for 6

The unit price is

3.78/6 = 0.63

= 63 cents each

3) 2 1/2 for 1 dollars

The unit price is

1/2.5 = 0.4

= 40 cents each

4) 5 at 3.9

The unit price is

3.9/5 = 0.78

= 78 cent each

5) 1 1/2 for 1.58

The unit price is

1.58/1.5 = 1.05

= 1.05 each

Answer Link

Otras preguntas

(sum of 50 different whole numbers, each less than 51)-(sum of 45 different whole numbers, each less than 51)is at most A:10 B:15 C:240 D:285
The m the most fundamental weakness of the articles of confederation was a lack of
(sum of 50 different whole numbers, each less than 51)-(sum of 45 different whole numbers, each less than 51)is at most A:10 B:15 C:240 D:285
In a hospital ward, there are 12 nurses and 4 doctors. 3 of the nurses and 2 of the doctors are male. If a person is randomly selected from this group, what is
Troubleshooting computer problems can best be described as a(n) ____.
SOS!!!...need help ASAP :(...
Find the product of (2x + 5y)2.
Fungi are classified based upon
The physical structure that is formed where two chromatids cross over is called a(n)
A solution of phosphoric acid has a boiling point of 158 degrees Celsius. What is the boiling point of the solution in degrees Fahrenheit?