kingstonrobinson911 kingstonrobinson911
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

4. What is the unit price if 5 pounds of fruit cost $8.40?

Respuesta :

rickyperez415
rickyperez415 rickyperez415
  • 04-02-2020
8.40$ divided by 5 = 1.68$ each pound which makes 1.68$ the unit price per pound.

Now to check the answer 1.68$ times 5 gives us a total of 8.40$
Answer Link

Otras preguntas

which of the following is a physical property of wood
can a quadratic function ever be an odd function? Explain why.
Each car has 4 wheels. How many wheels do 7 cars have?
Carla makes a small cardboard boat and floats it in a tub of water. When she adds a drop of dish soap behind the boat, the boat moves forward.
Who were the crusades?
Who became the US President after Richard Nixon resigned?
What are 10 facts about tornadoes?Science
A yellow element stinks when burned
1/4 the difference of 4/6 + 3/12
Description of what you might find in a coral reef ecosystem, what it is made up of