xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

an ice Cream truck driver determined he made 3.78 after selling 3 ice CREAM bars (using the equation y=kx) how much would earn if he sold 6 bars

Respuesta :

aliannacosta05
aliannacosta05 aliannacosta05
  • 01-02-2020
$3.78/3 bars = $1.26 per bar. $1.26 times 6 bars equals $7.56
Answer Link

Otras preguntas

Proteins are needed in the diet to help make _____. Select all that apply. new muscle tissue digestive enzymes hormones bones
In going to the store, you walked 1/3 of a mile but on the way back, you took the path through the park and walk 1/2 of a mile. How much farther did you walk on
Which incident from Lord of the Flies is used to develop the growing divide between Ralph and Jack? The littluns cry in their sleep after having nightmares o
Why are plants found at the beginning of a food web? A.All consumers eat plants. B.Plants convert the Sun’s energy into chemical energy. C.There are more plants
What's the slope of this graph
In "A Wrinkle In Time" What does Aunt Beast give Meg? A. Mrs. Who's glasses B. a special trick for tessering safely C. the ability to unders
Tracks the location, movement, and amount of precipitation in storms
The scatter plot and line of best fit above shows the Olympic Games winning men's pole vault from 1908 to 2004. Which of the equations below best describes this
The dispute that the successor to Muhammad needed to be a blood relative led to what split in Islam?
Name the properties that were used to derive the properties of logarithms.