stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

The idea that the people of a territory could vote to allow slavery was called? A. the fugitive slave law B.Popular sovereignty C.Manifest Destiny D. The Missou
A portion of the quadratic formula proof is shown. Fill in the missing reason.
Basic math for 20 points + brainliest!
what is the best business organization for annabeth’s new company? a corporation, because she will need financing to get started. a sole proprietorship, becaus
Correct Inc. is a publicly traded firm with 100 million diluted shares outstanding trading at $37.50 per share. The company has $1 billion of debt outstanding w
Question 19 of 24 Read the following excerpt from A Portrait of the Artist as a Young Man by James Joyce: The wide playgrounds were swarming with boys. All were
One side of a right triangle is known to be 12 cm long and the opposite angle is measured as 30°, with a possible error of ±1°. Use differentials to estimate th
How do you start an organization? ​
in the equation x=c-b/a, find the value of x when c=10, b=2, and a=2
BRAINIEST!!! only answer if you know and can give an explanation, will report for non-sense answers