mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

the element sulfur is classified as a 1.metal 2. metalliod 3.nonmetal 4.noble gas
Is dna copied before meiosis 2
What did the Chinese Exclusion Act and the Dillingham Report indicate about nativist reaction to immigration? (Points : 3) There was general acceptance of immig
at 7:30 am, a bus left town P for town Q at a speed of 60 kilometers per hour. 15 minutes later, a car left town ! and headed for town P. The car reached town
Which Renaissance artist created the fresco The School of Athens for Pope Julius II's private quarters in the Vatican? A. Donatello B. Raphael C. Brunelleschi D
the idea that people within a state can and should determine the laws within that statw is referred to as
what is the least common denominator for adding the fractions 4/15, 1/12, and 3/8
how can I factorise (2x cubed - 5x + 3) ?
which of the following is a major contribution of ancient Athens of western civilization? A. Monarchy B. Monotheism C. Writing D Democracy
In The Communist Manifesto, Karl Marx hypothesized that capitalism would fail if workers _________________