Seudónimo Seudónimo
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

melaine purchased some packages of pencils for $1.60. If each package cost $0.80, how many package did melanie purchase?

Respuesta :

bigbowgirl9
bigbowgirl9 bigbowgirl9
  • 02-11-2019

Answer:

2

Step-by-step explanation:

8×2=16 all u do now is add a decimal between 1 and 6

so 1.60$

Answer Link
max6701321 max6701321
  • 02-11-2019

Answer:

2

Step-by-step explanation:

1.60 can be divided over .80 2 times meaning there are 2 sets of .80 in 1.60

Answer Link

Otras preguntas

15. In Mesoamerica, the shift to basic crops, including corn, beans, and squash, is referred to as the _______ revolution.
Desert, tundra, grassland, and chaparral are examples of __________ found in North America.
Which country dropped out of ww1 and wasn't present at the Versailles peace talk
6x{2}(5x{3}y{2} how do you is??????
Which word in this excerpt from act I, scene I, of Richard III means “to listen”?
Which of the following browsers is typically built into Windows? A. Internet Explorer B. Chrome C. Safari D. Bing
Three early forms of written communication were _____.
A local radio station asks people to call in and express their reactions to some controversial issues is an example of - a. judgment sample b. convenience s
“Ten thousand saw I at a glance,/ Tossing their heads in sprightly dance./ The waves beside them danced; but they/ Outdid the sparkling waves in glee;” This qu
T/F: Eating disorders are usually a temporary or mild change in eating patterns.