makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

Need help with chemistry questions
The BROWN v BOARD OF EDUCATION OF TOPEKA decision meant that a. school board members had to be elected by voters in their community. b. separate
Recent research has found that on one island of the Galapagos two finch species interbred. This interbreeding may have resulted in a hybrid species that ultimat
Solve the system of equations algebraically. 5x-3y=6 and 6x-4y=2 a. many solutions c. no solution b. (8,14) d. (9,13)
Bad Brad's BBQ had cash flows for the year as follows ($ in millions): CASH RECEIVED FROM: Customers $ 3,300 Interest on investments 220
CAN SOMEONE PLEASE HELP IT'S URGENT!
5/2 divided7 ( please dont report, i just can't figure it out! )
The straight line PQ with a gradient -2 passing through point (-3, 10). Find the y-intercept of the straight line PQ . Please help me and explain it . Thank you
NewTech purchases computer equipment for $154,000 to use in operating activities for the next four years. It estimates the equipment’s salvage value at $25,000.
Wind resistance _____ as speed increases.