alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What Does "Turning of the Tide" Mean?
The width of a computer monitor is 30 cm. If the perimeter is 144 cm, what is the area of the computer monitor?
What Is the Richest Country in the World?
What is 3y = 15x - 12 in y = mx + b form ?
Determine the type and number of solutions of 7x^2+3x+8=0
Does a scalene always have to have unequal sides?
Carla's plant was 10 2/3 inches tall. Yolanda's was 8 3/4 inches tall. How much taller was Carla's plant than Yolanda's?I came up with 2 11/12.   Am I right??
What are the essential 4 parts for a civilization to develop? Explain how rivers were the source of civilization?
Solve the equation:  4 1/5 + b = 9 3/5
How do you find the length of a circle in geometry?