jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

What was one important thing that Abraham Lincoln did?
In what month do we vote for President?
Which element has atoms with the strongest attraction for electrons in a chemical bond? (1) chlorine (3) fluorine (2) nitrogen (4) oxygen
One beneficial use of radioisotopes is (1) detection of disease (2) neutralization of an acid spill (3) decreasing the dissolved O2(g) level in seawater (4) inc
What is the name of the Vice President of the United States now?
Compared to the charge of a proton, the charge of all electron has (1) a greater magnitude and the same sign (2) a greater magnitude and the opposite sign (3)
What did the Declaration of Independence do?
What is the gram-formula mass of Fe(NO3)3? (1) 146 g/mol (3) 214 g/mol (2) 194 g/mol (4) 242 g/mol
Why do some states have more Representatives than other states?
What is A ∩ B?    Let set A = {odd numbers between 0 and 100} and set B = {numbers between 50 and 150 that are evenly divisible by 5}.