trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

convert to vertex form. y=2x^2+14x-4
past perfect tense: the storm STOP by early afternoon.
You are conducting an experiment with phosphorus and nitrogen being added to the soil of a growing plant. When the amount of added nitrogen is increased, the
Which decimal is equivalent to 13/20?
When 70,000 is written as 7.0 10^{n} what is the value of n ? Can you please explain with some details?
What is a sound wave?
It is likely that Earth could lose half of its species in the next ____________ years. a. 50 b. 100 c. 500 d. 1000
how might the history of california have been different if the gold rush had not happened
Can you explain 3x+4/5=7/10. Solve
How long does water evaporation take? What factors influence it?