metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

what elements are involved in hydrogen bonding
What would be most useful to help make a simple compass a nonmetal bar,a round metal can,a small iron nail,or a Quartz needle
two trains leave stations 408 miles apart at the same time and travel toward eachother. one train travels at 95 miles per hour while the other travels at 75 mil
What is the prefix of active
In a parallelogram, one angle is 9 times the size of another. Find the measures of the angles.
A weather balloon has a volume of 52.5 liters at a temperature of 295 K. The balloon is released and rises to an altitude where the temperature is 252 K. How do
How are carbon, hydrogen, and oxygen alike?
what does ich hoffe, dass Sie und Ihre Familie geht es gut
Which pronoun correctly completes the elliptical clause? You folded fewer towels than __________. A. him B. he
once the delegates determined the three fifths compromise what issue did they tackle next?