michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

What's 7/8x4/5? Cmon peeps it's hard
what effect does mutualism have on organisms?
Which two actions by the federal government were attempts to preserve the Union in the face of a bitter quarrel over slavery? A. Gadsden Purchase and Homestead
While waiting at a bus stop, Jacinta looked up and noticed that she could not see the mountains because of a thick layer of smog. Where does Jacinta most likely
TICKETS: All you can ride: $25 7 tickets for $5 a. Write an equation in slope intercept form for the total cost of any number of tickets at 7 tickets for $5. b.
Write a function for the area A of a square given the perimeter P of the square.
Marta uses 1 piece of paper and 1 piece of ribbon to make kites. The paper comes in packs of 3 and the ribbon comes in packs of 4. What is the least number of
Each day Steven walked 1/12 mile more than than the previous day. The first day he walked 1/12, the second he walked 2/12 mile, the third day he walked 3/12 mil
a number equivalent to 63.24
what is 8.4 divided by 7