bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

in a bag of small balls 1/4 are green, 1/8 are blue, 1/12 are yellow and the remaining 26 white. how many balls are blue?
which phrase best supports williams's belief that native americans were equal under god?
In the last hour, 7 planes have landed at the airport and 11 planes have taken off. Use addition to find the change in the total number of airplanes in the last
What is 3 times the power of 10
Decrease seventy-two hundredths by two tenths. Write the equation used to solve this problem
what is the cube of x plus 5
Need help don't understand. please
a 12ft by 15ft and 3ft wide
In which part of the plant leaf does most photosynthesis occur?
The elderly ephemera felt that his struggles in life were worth it because he gained a name for himself. True or False?