bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

A pea seller had some peas. He sold 40% of his stock and still had 420 peas. Originally, he had:
Which kind of speech does the government limit on radio and television broadcasts?
just checking ;p will thanks and brainliest
Geologic time is divided into units based upon types of ____. a. sedimentary rocks c. organisms b. climatic changes d. igneous rocks Please select the best a
outline the difference between nature and nurture development?
Look at a picture of the American flag. Approximately what part of the flag is blue? Explain.
A reaction requires water as a reactant and produces heat. what type of reaction is likely to be involved?
When did humans first learn that earth is not the center of the universe? around the time that early humans acquired language within the past 500 years about 20
Describe a biological process by which carbon is removed from the atmosphere and converted to organic molecules.
What's the future value of this cash flow stream: $1,200 at the end of year 1, $0 at the end of year 2, and $500 at the end of year 3? the appropriate annual in