kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

Simplify 5(2.4w + 1) + (7w - 6)
why sugar was so in demand, AND explain how that affected the cost.
What are the characteristics of a stated main idea in an informational text?
Autumn is being touchy and argumentative with her mother. She is displaying behavior. O A. covert destructive O B. covert nondestructive C. covert nondestructiv
Carbon cycles through living things, water, the atmosphere, and the rocks that compose Earth. Some processes absorb carbon dioxide and other processes release
HELP PLEASE 1. Explain the reasons for U.S. neutrality during the 1920s and 1930s. How did ideas about neutrality change during the period from the end of World
why is health regarded as the most valueable wealth​
What is the main difference between a phrase and a clause?
explain how the american frontier vanished a few decades after the civil war
Which of the following best describes the reletive location of the United States? (Page 14)