dabruhhh1926 dabruhhh1926
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

Anthony purchased 4 burgers for $4.60. Based on this rate, how much would one burger cost?

Respuesta :

Celinakhan23
Celinakhan23 Celinakhan23
  • 01-03-2019

Answer:

1.15

Step-by-step explanation:

First you divide 4.60 by 4.

Than you get $1.15.

So for 1 burger you would have to pay $1.15.

Answer Link

Otras preguntas

a fish was 35 feet below sea level. it quickly swim up and rise 2 feet into the air.how far did it travel from it previous position? draw a diagram to represent
which president used term the buck stops here and what does it mean
3. This question is based on the following paragraph. The sentences are numbered to help you answer the question. (1) Scientists generally agree that Eart
What were indulgences ?
You have $125 saved. You start a savings account and deposit $195 every month. What is the function rule ?
The price of a coffee machine is £86.00. The price is going to increase by 20% a) What is the multiplier for a 20% increase? b) work out the price after increas
John is filling a bathtub that is 18 inches deep he notices that is takes two minutes to fill the tank with three inches of water he estimates it will take 10 m
please help on this one?
Which choice BEST describes the solution(s) for this system? −3x + 5y = −6 6x − 10y = 12
Using the prototype model, how would one form a concept of a fish?