spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

How did the battle of the bulge get it named
What's the sum of 74 836 and 2 67
The change of energy from one form to another results in _____.
PLEASE HELP ME Write a fictional story illustrating the future effects of global climate change?
In fruit flies, the gene for red eyes (R) is dominant and the gene for sepia eyes (r) is recessive. If a red-eyed heterozygous fly (Rr) mates with a sepia-eyed
When using the perfect tenses of verbs, it's necessary to add a/an A. irregular verb. B. helping verb. C. suffix. D. infinitive.
Why do you need a reference point to know if an object is moving
About 96% of the information in human DNA is found in gorilla DNA. This evidence supports which statement?
A sentence that contains both dependent and independent clauses is known as a
The major region that has essentially disappeared from it's area of origin is