a5dricklma4rmissle
a5dricklma4rmissle a5dricklma4rmissle
  • 04-04-2016
  • Business
contestada

You produce T-shirts, and it costs $3 to make each shirt. If you choose a price of $5 for each shirt, then you will _____.
lose money
earn a profit
just cover your costs

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-04-2016
The answer is earn a profit.
You produce a T-shirt and its cost is 3 dollars to be able to make one.
Now, you choose a price of 5 dollars for each shirt. Therefore:
5 dollars price - 3 dollars capital = 2 dollars profit.
SO, you have earned profit
Answer Link

Otras preguntas

Shawna rented a bike from arjuns bikes. it cost $14 plus $3 per hour. if shawna paid $32 then she rented the bike for how many hours?
what is 5.5 divided by 3.3
The difference between the solutions to the equation x^2=a is 30. What is a? Show that your answer is correct.
Which nutrient class supplies glucose as the main source of energy for the body?
To select nonadjacent items, select the first item as usual, press and hold down the ____ key, and then while holding down the key, select the additional items.
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!
Consider the following division of polynomials. x4+x3+7x2-6x+8/x2+2x+8 A) Use long division to determine the quotient of the polynomials. Show all of your work
Convert 95 minutes into hours. (answer in decimal form and round to the nearest tenth.)
Stacey suggests that because children are more impulsive than adults, they will have more difficulty controlling their anger. stacey's prediction regarding ange
simplify 6y+5y+2 Please help!!!!