seungkwann
seungkwann seungkwann
  • 02-12-2018
  • Mathematics
contestada

chet ate 1/2 of a turkey every 1/4 of an hour. What is his unit rate?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 02-12-2018

Answer:

2 turkeys per hour

Step-by-step explanation:

1/2 turkey

-------------

1/4 hour

1/2 divided by 1/4

1/2 * 4 = 2

2 turkeys per hour

Answer Link

Otras preguntas

Write a counterclaim on wheter you should eliminate cash
How do you calculate take-home pay?
Umayyads made their capital in the city of ?
thirty-five maths majors, 33 music majors, and 45 history majors are randomly selected from 251 math majors, 518 music majors 332 history majors at the state un
Consumers drive the market using
The U.S House and Senate each consist of how many members?The House of Representatives consists of_______________ members,while the Senate has_________________
A 3-pound bag of sugar costs $9.12. What is the price per ounce
please help me quick before 7:30
an object is moved 29 meters with a force of 289 N. what is the work done
According to the map, which of these cities has the highest average temperature in July?​