grannypapp6owxr8k grannypapp6owxr8k
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

Marissa bought 12.8 pounds of potatoes at $1.35 a pound. How much did Marissa spend on the potatoes?

Respuesta :

bts1922
bts1922 bts1922
  • 04-10-2018

17.28  dollars is the answer

Answer Link
Madhatter101
Madhatter101 Madhatter101
  • 05-10-2018

12.8 * 1.35 =17.28

Therefore Marissa spent $17.28 on potatoes.

Answer Link

Otras preguntas

You buy rice at $0. 71 a pound. One batch of fried rice requires 4 pounds of rice. How much does the rice for one batch cost? round to the nearest cent.
questions and answers about isotopes grade 8 I need this for a PowerPoint exam projects
What was the purpose of the book I survived Hurricane Katrina 2005
Why did the revolution cause white americans to move onto native american lands?.
Why does wealth and success guarantee happiness? (Write in your own words, no looking it up)
What is the value of z? Enter your answer in the box.
PLEASE HELP ME FIND THE ANSWER!!!
Why did Eurasian societies develop the features we associate with civilizations before their counterparts elsewhere in the world?
After the resuscitation event, the bls team conducted a debriefing session to ensure continuous cpr quality improvement. Which observation or data point suggest
help please, subject is math. :D