AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

X over 8 is greater than or equal to 1 . Solve & graph
The American Revolution has been important in world history because it __________. A. the first communist revolution in history B. encouraged later revolutions
Were bronze tools in use in the Paleolithic Age?
What would happen to your mass if the mass of the earth doubled?
A heater with an effective resistance of 4.8 ohms is connected to 240.0 volts if it operated approximately 25% of the time and electricity costs $0.10 per kWh w
who was the 20th president plz dont search it
Suppose a person has a small intestine that has fewer villi than normal. Would the person most likely be overweight or underweight? Why? (A villi absorbs nutri
what did sr isaac newton contribute to scientific thinking and knowledge
Mrs.Miller is reading a book that has 628 pages in it. She is planning on reading 25 pages each night. How many nights will it take her to finish the book? How
how did Renaissance art use humanist ideas