vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

Which is greater 2.75 gallons or 12 liters
An atom of element X has one more shell of electrons than an atom of beryllium, but it has one less valence electron than beryllium. Which element is element X?
What holds the slide on the stage
Can someone please help with this question? Please A cylindrical tank has a radius of 15 ft. and a height of 45 ft. How many cubic feet of water can the tank ho
what is it called when the species change over time
how do scientists develop scientific explanations about subjects that are impossible to study through controlled experiments?
The Nubians settled in present day what
What is a postmodernist work more likely to have than a modernist work? a. a consistent rhyme scheme with repeating syllables b. a more playful attitude c. an e
(01.03 MC)How did the Muslim culture expand so rapidly?
A __ map shows the land forms,water and features of a place {fill in the blank}