shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

The human genome codes for 20,000 to 25,000 proteins, but any given cell might produce only 5,000 different proteins. how is this possible?
how did the social context of the mid-19th century influence the creation of the fourteenth amendment
Which function of word processing processing program will be the most useful for comparison
How can Jenny get Mr. Ivy to help her assist him? Describe the body mechanics that Jenny should use to assist Mr. Ivy. What patient education does Mr. Ivy need?
Which data set was used to create this graph?
How put a number as a percentage
EASY QUESTION POINT!! Find the missing values. If not whole number, then round to two decimal places..
How many member of senate should have been expelled?
***********BRAINLIEST IF 2 PPL ANSWER*******Thank u!!!
During World War ll Japanese-Americans were