Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Write a function g whose graph is a vertical stretch by a factor of 3 of the graph of f(x)=|x|-5. g(x)=
Someone plz help me :(
A planee is flying at a speed of 250 miles per hour. How long does it take to fly 250 (show steps)
The walking dance. What is Carlos’s opinion of his uncle David and cousin Ricky? Plz helpppp
When did employment begin to recover in some nations, according to the graph? 1990 1992 1994 1995.
A fourth of the product of 13 and a number M
Help please!!!! Find the measure of the angle indicated
What does this problem equal? -2/3x-3-3
True or false: An absolute value function is an example of a piecewise function.
Someone plz help me quick